Možnosti zapojenia hydraulickej ručnej brzdy

Pridané: 3.9.2019 18:19.15 Počet zobrazení: 4218

03 September 2019

Mnoho z Vás rieši otázku toho, aké bude ideálne zapojenie hydraulickej ručnej brzdy. Túto otázku sa Vám pokúsim, aj s kamošom a kolegom Petrom Hříbalom zodpovedať.

Možnosti zapojenia hydraulickej ručnej brzdy


- prvotne si v skratke napíšeme k čomu sa väčšinou používa hydraulická ručná brzda
- povieme si prečo ju sériové vozidla nemajú inštalovanú z výroby
- rozdelíme možnosti zapojenie, ktoré sú nám známe a ktoré sú momentálne najbežnejšie používané vo svete motor športu.

Väčšina sériových vozidiel má ručnú brzdu ovládanú lankom, ktoré uťahuje pakny ručnej brzdy, a tie sú opačným smerom vytláčané pri uvoľnení pružinkami. Sériová ručná brzda má taktiež blokovací systém, ktorý ju jednoducho ponecháva v zablokovanom stave pre bezpečné parkovanie vozidla. Spomínané vlastnosti sú dôvodom prečo sa bežne v autách ktoré zídu z linky nepoužíva hydraulická ručná brzda a to konkrétne pre to, že hydraulickú brzdu nie je tak jednoduché ponechať v polohe ktorá blokuje kolesa dlhodobo, napríklad cez noc pri parkovaní vozidla. Taktiež inštalácia a komponenty hydraulickej ručnej brzdy sú oproti lankovému prevedeniu o dosť komplikovanejšie a tým sa navyšuje cena tohto systému.

Prečo, ale mnohé vozidlá fungujúce v amatérsky a profesionálnych úrovniach motor športu používajú hydraulickú ručnú brzdu?

Na rozdiel od sériovej lankovej ručnej brzdy je blokovanie kolies pomocou hydraulickej ručnej brzdy oveľa efektívnejšie v krátkodobom hľadisku a keďže sa používa bez možnosti dlhodobej blokácie – táto vlastnosť sa stáva taktiež výhodou v prípade potreby okamžitého odblokovania nakoľko je aretačný systém vynechávaný a nehrozí nechcené zaseknutie.

Možnosti zapojenie ručnej brzdy do klasického vozidla, ktoré malo pôvodne lankovú ručnú brzdu?

Rozdelili sme si to na 3 najznámejšie formy zapojenia popísané v skratke nižšie – viac povie Peter v priloženom videu:

1) Zapojenie ručnej brzdy DO OKRUHU vozidla

- asi najbežnejšie a najpoužívanejšie zapojenie hydraulickej ručnej brzdy.

Preruší sa okruh vedúci k zadným brzdičom a napojí sa k nemu vstup do hydraulickej ručnej brzdy. Z hydraulickej ručnej brzdy sa okruh spätne uzavrie smerom k zadným brzdičom.

Zapojenie hydraulickej ručnej brzdy do okruhu

Pri brzdení nožnou brzdou (pedálom) brzdová kvapalina prechádza cez brzdový valček hydraulickej ručnej brzdy a dochádza k brzdeniu aj zadných kolies. V prípade zatiahnutia ručnej brzdy sa valček spätne uzavrie a tlak vytvára len smerom k zadným brzdičom, bohužiaľ pri tom často krát natlakuje aj zvyšok brzdového systému a brzdový pedál ostáva tvrdý a necitlivý pre prípadne dobrzdenie.

smer brzdovej kvapaliny pri zatiahnuti hydraulickej ručnej brzdy

V ďalšom prípade ak brzdíme pedálom a chcem zadné kolesa zablokovať ručnou brzdou, taktiež budeme sledovať, že ručná brzda je pomerne tuhá a jej funkcia je mierne nevyspytateľná.smer brzdovej kvapaliny vo valčeku

Veľkým problémom tohto systéme je kvôli komplikovanému medzikusu v brzdovom okruhu (brzdový valček hydraulickej ručnej brzdy) odvzdušnenie systému a dosiahnutie jeho správnej funkčnosti. Mnohokrát je takéto odvzdušnenie dosiahnuť dokonale takmer nemožné a vznikajú rôzne formy nefunkčnosti ručnej brzdy. Veľkou výhodou je pomerná jednoduchosť prevedenia takého to zapojenia aj v domácich podmienkach a cena, kde k funkčnosti nepotrebujeme až tak mnoho ďalších dielov a komponentov. Zvyčajne ide o pár holendrov a niekoľko metrov idealne oceľovej, alebo ľahko tvarovateľnej medenej trubky. Prípadne drahšou alternatívou vedenia sú pancierové hadičky.

Výhody:

- cena
- jednoduchosť základného zapojenia
- nenáročnosť a dostupnosť dielov

Nevýhody:

- komplikované od vzdušenie
- nedostatočná citlivosť brzdového pedála pri používaní ručnej brzdy a naopak
- zvýšenie rizika netesnosti brzdového systému
- v prípade poruchy nefunkčnosť celého brzdového systému

Viac o tomto konkrétnom zapojení môžete nájsť tu Zapojenie ručnej brzdy DO OKRUHU vozidla

2) Zapojenie pomocou prídavných brzdičov

- toto zapojenie sa stáva v poslednej dobe výsadou aj amatérskejších vozidiel. Doteraz bolo skôr pre profesionálov a autá s väčším budgetom. Prečo je tomu tak? Jednoducho všetky nevýhody ktoré má predchádzajúce zapojenia sa stávajú minulosti. Pribúda len jedna nevýhoda a tou je cena. V krátkosti sa pokúsim popísať princíp zapojenia a jeho funkcionalitu.


Použitím vhodného adaptéra sa z duplikuje počet brzdičov na náprave a k ním (k pridaným brzdičom) sa na priamo pripojí hydraulická ručná brzda so svojou vlastnou nádobkou na valčeku, alebo s nádobkou uloženou externe kdekoľvek vo vozidle. Dnešné adaptéry existujú už pre mnohé vozidla a je možné ich pripájať k vozidlu zváraním, alebo našrubovaním do tehlic náprav. Mnohokrát šikovný mechanik dokáže úpravou adaptéra zachovať aj ABS vozidla, čo ešte nie je až tak jednoduché nakoľko kvôli pevnosti adaptéra je materiál v kolízii zo snímačom systému ABS.
V tomto prípade vozidlo síce príde o ABS (v motor športe sa mnohokrát cielene nepoužíva), ale stále pri používaní ručnej brzdy, alebo nožnej brzdy je zachovaná stopercentná funkčnosť obidvoch systémov.

 

hydraulicky valček ručnej brzdy a pôsobenie kvapaliny na brzdiče

Veľkou, respektíve najväčšou už spomínanou nevýhodou sú náklady na postavenie, kde potrebujeme okrem hydraulickej ručnej brzdy s valčekom a nádobkou, aj adaptér pre pripojenie ďalších brzdičov a ďalšie brzdiče, ktoré musíme do vybaviť hadičkami a taktiež brzdovými platničkami.

Výhody:

- zachovanie funkčnosti brzdovej sústavy
- jednoduché odvzdušnenie okruhu pre hydraulickú ručnú brzdu
- stopercentná funkčnosť hydraulickej ručnej brzdy
- bezproblémová funkčnosť pri vzájomnom použití a kombinovaní systémov

Nevýhody:

- cena
- náročnosť na komponenty
- náročnejšie zapojenie komponentov

VIAC: Zapojenie hydraulickej ručnej brdzy pomocou adapterov na pridavné brzdiče, dualcalliper (zdvojený brzdový strmeň)

3) Rozdelenie sériového brzdového okruhu (predok/zadok)

- ako už z názvu vyplýva rozdelí sa pôvodný sériový okruh kde sa predná časť zaslepí a na zošliapnutie pedálu reaguje len predná náprava a zadná časť okruhu sa napojí na hydraulickú ručnú brzdu väčšinou taktiež s externou nádobkou. Je to dosť neštandardné riešenie, ktoré ma v sebe samozrejme obrovskú nevýhodu pri klasickom pokuse o spomalenie pomocou brzdového pedála, jednoducho zadné kolesa extrémne absentujú.

miesto rozdelenia brzdového systému pri zapojení hydraulickej ručnej brzdy

Toto zapojenie by som neodporúčal, keďže mi príde pomerne nebezpečné v prípade potreby zastavenia vozidla v rizikovej situácii, môže dôjsť k zlyhaniu. Čo sa týka funkčnosti ručnej brzdy ta bude na úrovni riešenia číslo 2 a to doslovne, keďže hydraulická ručná brzda bude mať svoj vlastný okruh a svoje vlastne brzdiče.

Výhody:

- jednoduchosť riešenia
- jednoduché odvzdušnenie okruhu pre hydraulickú ručnú brzdu
- stopercentná funkčnosť hydraulickej ručnej brzdy
- cena

Nevýhody:

- EXTREMNE narušená funkčnosť brzdového systému

 

 - Existujú ešte zopár špeciálnych systémov v ktorých hraje hlavnú rolu válček v ktorom sa dá zachovať aj funkčnosť zapojenia ABS a taktiež zachováva brzdné vlastnosti pri používaní nožnej brzdy a hydraulickej ručnej brzdy. Bohužial o tom so systéme som len počul a nikdy som s ním nemal osobnú skúsenosť. Predpokladám neúnosne vysokú cenu a kvôli tomu použitie len vo vrcholovom motor športe pri továrenských týmoch kde rozpočet nemá medze.

a terza už spomínané video od Petra Hříbala....Ak sa ti článok páčil a chceš dostávať aj dalšie klikni ODOBERAŤ a my sa postaráme aby ti nič neušlo. Kľudne sa ním podeľ s ostatnými ZDIELANÍM a neboj sa ho doplniť o informácie, na ktoré sme možno zabudli, alebo sa ti môžu zdať neúplne do komentára. Ďakujeme

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie